Umysł i psychika człowieka kryją wiele ciekawostek. Myśleniem człowieka i jego stanem emocjonalnym zajmują się już nie tylko psychologowie.

Ekonomia i finanse behawioralne stanowią duży trend naukowy, a badania związane z medycyną pozwalają lepiej zrozumieć umysł człowieka.

Jakie są najciekawsze fakty o psychice człowieka?

Istnieje statystycznie potwierdzenie, że kobiety preferują mężczyzn, którzy mają głęboki głos. Dzieje się tak dlatego, że tego typu głosy wywołują u kobiet uczucie pocieszenia i troski.

Kobiety są w stanie odczuwać i znosić nawet dwa razy większy ból niż mężczyźni. Wynika to m.in. z budowy nerwów, ale też wyższego progu bólu. Natomiast trzymanie za rękę kogoś wyjątkowego dla nas, ma się na ogół poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Niemal wszyscy ludzie na świecie mają pareidolię. Stąd widzimy twarze albo kształty w chmurach czy ogniu. Ludzie mają tendencję do nadawania znaczenia i porządkowania bodźców, które postrzegają.

Ekonomiści od lat badają wpływ psychiki człowieka na jego decyzje. Okazuje się, że lepiej oceniamy to, co mamy. Objawiało się to np. oczekiwaną wyższą zapłatą za przedmiot, który się miało, niż za ten sam przedmiot, który się miało dostać. Jest to tzw. efekt posiadania. Rozwój badań psychologicznych w tym zakresie może m.in. zmniejszyć ryzyko podejmowane przez menadżerów.

O inteligencji może świadczyć charakter pisma czy grono przyjaciół. Osoby o wyższej inteligencji mają zazwyczaj gorszy charakter pisma. Ma to wynikać ze zbyt szybkiego docierania bodźców z mózgu, które nie mogą być przetworzone przez rękę. Poza tym osoby uznawane za mądrzejsze mogą mieć mniej przyjaciół i trudności w budowaniu trwałych relacji. Są to jednak korelacje. Oznacza to, że osoba, która lepiej pisze albo ma wielu znajomych nie zawsze będzie mniej mądra.

Tutaj więcej o ciekawostkach dotyczących człowieka, o których do tej pory mogłeś nie wiedzieć.

Tajemnicze półkule mózgowe

Prawa półkula odpowiada głównie za przetwarzanie uczuć, umiejętności związanych z wyobraźnią, kreatywnością, artystycznie. Z kolei lewa za myślenie analityczne, logiczne czy rozpoznawania (np. twarzy). Stąd można zauważyć, że lewa strona naszej twarzy wyraża więcej emocji niż prawa strona. Jeśli ma się przewagę jednej z półkul, wtedy uzyskuje się predyspozycje np. techniczne albo artystyczne.

O przewagach półkul mogą świadczyć ręczność i nożność. Osoby praworęczne i prawo nożne powinny mieć na ogół lepsze myślenie analityczne. Kłopotliwa jest rozbieżność i przewag półkul, i nożności, i ręczności. Dlatego we wczesnych latach rozwoju dzieci sprawdza się, czy nie będzie potrzebne dostosowanie metod nauczania.