Atopowe zapalenie skóry jest częstym stanem zapalnym, który może powodować swędzenie i podrażnienie skóry. Choroba rozwija się we wczesnym dzieciństwie, ale może wystąpić w każdym wieku.
Może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze, ale najczęściej dotyczy dłoni, wnętrza łokci, zgięcia kolan oraz twarzy i skóry głowy. Atopowe zapalenie skóry (AZS) to najczęstszy rodzaj wyprysku, który odnosi się do grupy niezakaźnych chorób skóry, które powodują swędzenie skóry, stan zapalny lub wygląd przypominający wysypkę.
AD może rozwijać się na każdym obszarze skóry w każdym wieku; jednak zwykle pojawia się w określonych miejscach, w zależności od wieku osoby. Na przykład u niemowląt AD jest bardziej prawdopodobne na twarzy; u małych dzieci często rozwija się na wewnętrznej stronie łokci, a wielu dorosłych może doświadczyć AD na rękach. W tym artykule omówiono wspólne obszary, w których może wystąpić atopowe zapalenie skóry i które metody leczenia mogą być korzystne.
AD jest najczęstszą postacią egzemy i zazwyczaj obejmuje twarz. Niemowlęta i małe dzieci z AD często mają suchą, swędzącą i podrażnioną skórę twarzy. Może to również obejmować szyję, skórę głowy i powieki. AD twarzy może również występować regularnie u nastolatków i dorosłych doświadczających zaostrzenia AD.
Wiele metod leczenia AD to kremy do stosowania miejscowego, które pomagają zatrzymać wilgoć i zmniejszyć objawy AD. Jednak lekarze mogą zalecić słabsze dawki podczas leczenia AD na twarzy, aby zapobiec skutkom ubocznym spowodowanym znacznie cieńszą skórą twarzy. Mogą również zasugerować inne opcje, takie jak miejscowe inhibitory kalcyneuryny, które są łagodniejsze dla wrażliwej skóry.
AD na kończynach
AD często pojawia się na kończynach, szczególnie w zgięciach lub fałdach skóry łokci i kolan. Dlatego wiele osób może opisywać AD jako posiadające rozkład zgięciowy, ponieważ te fałdy skórne mogą ocierać się o siebie podczas ruchów, takich jak chodzenie, co może zaostrzać objawy.
Często zdarza się również, że ludzie doświadczają AD na dłoniach i nadgarstkach. Około 50-60% osób z aktywnym AD może doświadczyć AD na rękach.
AD rozwija się również na podudziach, kostkach i stopach.
Leczenie AD na kończynach obejmuje
- leki doustne
- leki miejscowe
- nawilżacze
- światłolecznictwo
Leczenie ma również na celu zapobieganie potencjalnym wyzwalaczom. Może to obejmować unikanie potencjalnych substancji drażniących, takich jak mydła i substancje zapachowe, minimalizowanie narażenia na chemikalia oraz noszenie rękawiczek w pracy i w domu. Sugeruje się zastosowanie mokrego okładu na kończyny. Obejmuje to owinięcie skóry mokrą gazą, aby pomóc zatrzymać wilgoć.